SPRAWDŹ NAJNOWSZE PROMOCJE

ZADZWOŃ DO NAS

(+48) 605 273 778

Beata Cieślik

Beata Cieślik

Właścicielka EkoAzyl, miłośniczka ziół i przypraw. Testerka i krytyczka wszystkiego, co znajdziecie w naszym sklepie internetowym.

Inne publikacje Autorki

jak byc eko

Jak być eko? 4 podstawowe kroki, które musisz postawić.

JAK BYĆ EKO?

Jak być eko? Dla wielu osób ekologiczny tryb życia kojarzy się z idealnymi, zdrowymi posiłkami, ruchem na świeżym powietrzu oraz zrównoważoną gospodarką odpadami. Zmęczeni codziennym trybem życia, z góry zakładają, że nie jest to dla nich. Wymaga to przecież czasu oraz przeorganizowania wszystkiego dookoła. W Eko Azylu pokażemy, że nie jest to takie skomplikowane i tak naprawdę zaczyna się od małych kroczków.

EKOLOGICZNY STYL ŻYCIA – OD CZEGO ROZPOCZĄĆ?

Przede wszystkim zacznijmy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Oprócz dobrego wpływu na środowisko, najważniejszy jest nasz mały ekosystem – czyli my. Zdrowie, czas na sen i odpoczynek, redukowanie stresu – to wszystko łączy się z ekologicznym postrzeganiem świata. Wypiszmy na kartce wszystko to, co chcielibyśmy osiągnąć. Cierpliwość oraz konsekwencja będą naszymi sprzymierzeńcami. Nie rzucajmy się od razu na głęboką wodę – działajmy metodą małych kroków. Poniżej podzielimy to, co możemy zrobić na grupy tematyczne – dotyczące gospodarstwa domowego, konsumpcji, aktywności fizycznej oraz umysłowej.

PO PIERWSZE

Zrób coś dobrego dla środowiska w obrębie własnego gospodarstwa domowego. Dbaj o sprzęty AGD, które zakupiłeś – rozmrażana regularnie lodówka zużywa nawet trzykrotnie mniej prądu. Jeżeli coś się zepsuje – napraw. Zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz nowego sprzętu co roku? Pamiętaj o przykręcaniu grzejników – pomijając kwestie zdrowotne, zmniejszysz zbędne zużycie energii. Segreguj odpady. Sprzątaj przy użyciu ekologicznych środków czystości – soda oczyszczona wraz z octem oraz olejkami zapachowymi z powodzeniem może zastąpić chemiczne detergenty. Jeśli nie chcesz lub nie masz czasu samemu mieszać składniki, wybierz w sklepie produkty do czyszczenia przyjazne dla środowiska. Wybór jest naprawdę spory.

jak być eko

PO DRUGIE

Bądź świadomym konsumentem. Jest to dość skomplikowane w czasach, kiedy oferowane są nam coraz to nowsze produkty. W Eko Azylu pokażemy Ci, jak mądrze je wybierać i na co zwracać uwagę. Kierując się po produkty ekologiczne, zachowuj zdrowy rozsądek – porównuj składy, ceny oraz opinie. Jeżeli możesz, to kupuj lokalnie – w miejscach, gdzie jesteś pewien jakości produktu i sposobu jego wytworzenia. Przy okazji wspomożesz rozwój mniejszych firm. Jest to z korzyścią dla utrzymania rynku lokalnego, który często sam w sobie opiera się na etycznych i proekologicznych zasadach.

Poza tym wybieraj oszczędne AGD, czyli te oznaczone literami A, A+ itp. Takie sprzęty, chociaż nieco droższe w zakupie, pozwalają ograniczyć rachunki za prąd oraz wodę.

PO TRZECIE

Trzecia sfera to aktywność fizyczna. Dzisiejsze czasy nie sprzyjają jej zachowaniu, a wystarczy zacząć od drobnych kroków. Kwadrans spaceru na świeżym powietrzu przed snem, dziesięć minut prostych ćwiczeń rano. Rezygnacja z podjeżdżania wszędzie samochodem. Nie trzeba od razu przebiec maratonu, aby zadbać krok po kroku o swoje ciało. A ono odpłaci nam lepszym samopoczuciem.

jak byc eko - ekologia

PO CZWARTE

Podobnie jest w przypadku ostatniego elementu – sfery umysłowej. Znajdźmy codziennie chwilkę na przeczytanie książki, czy rozwiązanie krzyżówki. Zróbmy coś dla siebie, bo ekosystem to także my. Praktyka uważności, która polega na dostrzeganiu małych radości dnia codziennego, wpłynie zbawiennie na nasz relaks. Jeżeli będziemy wypoczęci, dużo łatwiej przyjdzie nam przygotowanie wartościowych posiłków, dokonywanie proekologicznych wyborów, czy zadbanie o środowisko naturalne. W Eko Azylu wyznajemy prostą zasadę – wszyscy jesteśmy zespołem naczyń połączonych – jeden element wpływa na inny. Dlatego dobrze jest zadbać o siebie i otoczenie w różnych obszarach.

EKOLOGIA I PROEKOLOGICZNE WYBORY

Ze wszystkich wyżej wymienionych możliwości, wybierz na początek te, które najbardziej Ci odpowiadają. Z czego absolutnie nie chcesz zrezygnować, a co jednak przyjdzie Ci z łatwością? A może sam jesteś w stanie dodać coś do tych obszarów? Na czym najpierw chciałbyś się skupić? Pamiętaj, że nie ma jednego złotego środka – na każdą osobę działa co innego. Ekologiczny styl życia nie oznacza spełnienia wszystkich warunków na raz, podstawą jest tutaj samoświadomość dokonywanych wyborów – zarówno w kontekście siebie, jak i otaczającego nas środowiska. Zapraszamy do świata Eko Azylu jako jednego z elementów, który łączy zdrową żywność, proekologiczne podejście do życia i zagadnienia z dziedziny zdrowia.

Znajdziesz u nas wiele produktów dla siebie i domu. Produktów ekologicznych, które nie tylko są przyjazne środowisku, ale równie skuteczne, co ich „chemiczne” odpowiedniki.

Jak być eko – to przede wszystkim świadome wybory. Być może jeden z nich stawiasz właśnie teraz.

Nasz sklep jest chwilowo niedostępny. Trwają prace serwisowe.